wersje językowe
Historia
opel commodore

Opel Commodore był samochodem klasy średniej-wyższej oferowanym przez Opla w latach 1967-1982. Model ten bazował na modelu Opel Rekord zmodyfikowanym poprzez zastosowanie rzędowego 6-cylindrowego silnika oraz dokonanie pewnych zmian stylizacyjnych. W ten sposób producent oferował samochód o większym komforcie i luksusie aniżeli modele klasy średniej wyższej.

Warto zwrócić uwagę, że nowa generacja modelu pojawiała się mniej wiecej co 5 lat, za kazdym razem znacząco zmieniając nadwozie, w mniejszym stopniu podzespoły mechaniczne, choć tu także następowały zmiany.

 

Opel Commodore A (1967-1972)

Bazował na samochodzie Opel Rekord C. Początkowo z silnikiem 2.2 litra pod nazwą Rekord-6, potem z silnikami 2.5 i 2.8 litra. Był dostępny jako czterodrzwiowy sedan i dwudrzwiowe coupé, z dachem typu hardtop.

Opel Commodore B (1972-1977)

Model Commodore B budowany był na bazie modelu Rekord D. Oferowano cztery modele 2500S, 2500 GS, 2800 GS i 2800 GS/E w nadwoziach typu sedan z 2 lub 4 drzwiami i w nadwoziu coupe. Produkcja tego modelu zakończona została w 1977 roku. Commodore B to jeden z pierwszych pojazdów koncernu GM, którego kabinę zoptymalizowano przy użyciu komputerów pod względem zachowania podczas zderzenia.

Opel Commodore C (kwiecień 1978- wrzesień 1982)

Ostatnia generacja, Commodore C, była większą i bardziej luksusową wersją modelu Rekord E1. Produkowano go w wersjach nadwoziowych sedan (2 i 4 drzwiowych) i kombi (model Commodore Voyage). Wersja dwudrzwiowa była produkowana tylko do czerwca 1981 r. Nie było modelu coupe, którego zastąpił model Monza. Stosowano tylko jeden silnik 2.5 S (115 KM) zasilany gaźnikiem, a od lata 1981 2.5E (130 KM) z zasilaniem jednopunktowym układem wtryskowym Jet-tronik firmy Bosch. Łącznie wyprodukowano 82.800 egzemplarzy tego modelu (dla porównania model Rekord E1 wyprodukowany został w prawie 1 mln egzemplarzy). W Wielkiej Brytanii sprzedawano bliźniacze auto o nazwie Vauxhall Viceroy, w Australii Holden Commodore.

 

Komputery Commodore C64 a Opel Commodore

Popularne w latach 80-tych komputery Commodore C64 produkowała amerykańska firma założona przez emigranta z Polski Jacka Tramiela. Swój biznes rozpoczął od napraw maszyn do pisania, potem zaczął je wytwarzać. Kolejnym produktem były kalkulatory, a w końcu komputery.

Według obiegowej historii pewnego dnia 1958 roku podczas wizyty w Berlinie Tramiel zastanawiał się nad nazwą swej firmy. Spacerując wzdłuż kolumny taksówek, jego wzrok przykuła plakietka na jednym z aut - Commodore. Jego wymarzone nazwy General i Admiral były już zajęte. Tak według wywiadów z twórcą firmy powstała nazwa firmy Commodore Business Machines (CBM). Wątpliwości budzi jednak fakt, że model Commodore pojawił się w końcu lat 60-tych a firma CBM na ich początku....

Historia | Dane techniczne | Budowa | Renowacja | Linki | kontakt |